Aktuality

Den otevřených dveří
04. 10. 2022
Den otevřených dveří v našem Domově pro seniory Kociánka se koná ve středu 5. 10. 2022 od 10 do 17 hodin.
Celý článek
Lemur nebo skot: klienti zavítali do Zooparku Vyškov
26. 09. 2022
Dne 21. 9. se část našich klientů podívala do zoo. A ne ledajaké! Autobusem jsme jeli do Zooparku Vyškov, kde je k vidění několik desítek domestikovaných zvířat z celého světa. Rovněž počasí bylo jak na objednávku, nastalo typické babí léto! V příjemném slunečním počasí jsme tak zhlédli velbloudy, skoty, opice, ale nechyběly i nám známé druhy zvířat od morčat, králíků, po různé slepice.  Na naučných tabulích jsme se rovněž dozvěděli spoustu zajímavostí. Věděli jste například, že pes dingo patří mezi největší predátory Austrálie, opice malpa dokáže otevřít zašroubovanou lahev, kůň převalského je jediný žijící předek našeho zdomácnělého koně? Velkou předností zoo je určitě bezbariérový vstup do mnoha obydlí zvířat, což se mnoha klientům líbilo, protože zvířata mohli pozorovat bez nějakých překážek. Klokana nebo andulky jsme si tak mohli prohlédnout z bezprostřední blízkostí. Příjemným zpestřením bylo i krmení koz. Pomyslnou sladkou tečkou byl oběd, v restauraci přímo u zooparku, který všem moc chutnal.

Mgr. Barbora Chmelař Plačková  
 
Celý článek
Vítězství turnaje v kuželkách v Letovicích
25. 09. 2022
Dne 8. září 2022 jsme se s našimi klienty zúčastnili turnaje v kuželkách v Letovicích. Z našeho domova byli vybraní 4 klienti - paní Lásková, paní Suchá, pan Otoupalík a pan Rubínek.
Pořadatelé nás srdečně uvítali a po občerstvení probíhalo zahájení turnaje. Celkem se zúčastnilo 8 týmů.
Náš tým měl jako první stanoviště Mölkky - shazovaní dřevěných kolíků v zahradním altánku. Poté jsme se přesunuli k ruským kuželkám. Následovala další disciplína - dřevěné kuželky v aktivizační místnosti DS a jako poslední byly stolní kuželky v jídelně.
Vyhlášení výsledků probíhalo po vynikajícím obědě. Klienti s aktivizačními pracovníky celé léto poctivě trénovali a po zásluze získali 1. místo! Měli jsme všichni nepopsatelnou radost! Dále se umístili klienti z DS Předklášteří a DS Sokolnice.
Týmu DS Kociánka se dostalo velké pocty za nejstaršího hráče/hráčku, kterou se stala paní Lásková.  Cenu za absolutního vítěze turnaje získal pan Rubínek.
Po celou dobu soutěže panovala pohodová atmosféra. Počasí nám přálo a sluníčko nás podpořilo v dobré náladě.
Druhý den jsme pro klienty z týmu připravili malé pohoštění ve společenské místnosti. Přátelsky jsme poseděli a sdíleli zážitky z předchozího dne.
Děkujeme DS Letovicím za krásně zorganizovaný turnaj a už se těšíme na další ročník, kdy budeme obhajovat první místo.
 
Aktivizační pracovníci:  Eva Kuchařová, Milan Trávníček
Fyzioterapeut: Simona Lahodová
Řidič: Roman Nesrsta
 
Celý článek
Letní zahradní slavnost
01. 09. 2022
Ve středu 24. srpna odpoledne se uskutečnila letní zahradní slavnost, při které nám krásně svítilo sluníčko. Sešli jsme se společně s našimi klienty v amfiteátru zahrady k poslechu a také k tanci pana Pokorného ze skupiny Synkopy 61. Slunečné, pohodové odpoledne vybízelo k osvěžení se zmrzlinou, na které si všichni velice pochutnali. Díky krásnému počasí jsme si užili slavnost až do podvečerních hodin. Věřím, že jsme našim klientům zpestřili jedno všední odpoledne a už teď se těšíme na další takové akce. Přikládáme pár fotografií z tohoto vydařeného odpoledne.
 
Celý článek
Slunečnice rozezpívala klienty
26. 08. 2022
Koncem srpna, konkrétně 19.8., rozkvetla na terase Domova Slunečnice. A ne ledajaká! Zhmotnila se do zpěvu pod taktovkou stejnojmenného souboru. Konkrétně Kristiána Šebka, mladého zpěváka z Brna. Jak hned na úvod poznamenal, na Kociánku se vrací již tradičně, po několikáté a jak sdělil, je mu velkou ctí, že zde mohl opět rozveselit naše klienty. A to se mu povedlo na výbornou. Klienti si hned začali broukat známé melodie jako Iveta, Zůstanu svůj, Včelka Mája nebo například Do věží. Klienti byli nadšení, soudě dle úsměvů nebo zasněných výrazů. Na kvalitě vystoupení se neodrazil ani fakt, že tentokrát zpěvák výjimečně vystupoval bez maminky, kterou skolila viróza. Přestávky mezi písničkami zpěvák prošpikoval i různými zajímavostmi z hudebního světa. Posluchači byli natolik nadšení, že si vyžádali přídavek a to rovnou dvakrát. Pan Šebek sdělil, že díky zpěvu si plní sny a přání. Věříme, že i klientům splnil přání a to v podobě krásně prožitého dne, kdy si díky němu zavzpomínali na hity svého mládí. 
 
Celý článek
Upozornění pro návštěvy a rodinné příslušníky
26. 07. 2022
Pokud pociťujete jakékoli příznaky nachlazení nebo respiračního onemocnění (kašel, rýma, bolest v krku, teplota, bolest v kloubech a svalech…) nebo jste byli v kontaktu s Covid pozitivní osobou odložte návštěvu na dobu po úplném uzdravení.
 
Při návštěvě doporučujeme použít respirátor a provádět důslednou dezinfekci rukou.
 
Děkujeme Vám za ohleduplnost ke svým blízkým i personálu domova.
 

 
Celý článek
Aktivizační činnosti v Domově se zvláštním režimem v měsíci červnu
12. 07. 2022
Klientům Domova se zvláštním režimem v červnu aktivizační oddělení zpříjemnilo několik dopolední kulinářskou dílnou. První akce se konala pod pergolou na zahradě oddělení 8, kde jsme společně s klienty opékali špekáčky. Po celou dobu nám svítilo slunce a řada klientů se při čekání na špekáček slunila a poslouchala reprodukovanou country hudbu. Druhá akce se nesla v duchu palačinek. Klienti si sami připravili těsto na palačinky, se smažením pomohl personál a následná úprava a degustace byla na klientech. Obě akce se velmi vydařily a bylo krásné sledovat rozzářené a spokojené tváře klientů.
Připravily jsem i arteterapeutickou dílnu pro některé klienty. Cílem bylo vytvořit prostorový objekt na téma domov z keramické hlíny. Na úvod a jako motivace jsme vedly rozpravu o místě kde klienti žili, o domově. Připravily jsme šablony různých domovů. Na fasádu domů klienti použili techniku obtiskování rostlin. Někteří klienti začali s keramickou hlínou pracovat spontánně mimo téma, což bylo úžasné. Vznikla tak například úžasná figurka ženské postavy. V této dílně budeme pokračovat následující měsíc, kdy se domy po prvním přežahnutí v keramické peci naglazují a opět vypálí. Výsledné výrobky budou vystaveny na oddělení.
Koncem června jsme klientům připravily muzikoterapeutickou dílnu s živou hrou na akordeon a zpěvem. Klientů jsme rozdaly perkusní nástroje – dřívka, triangl, tamburínu a různá chrastítka. Po pár úvodních písních klienti začali komunikovat prostřednictvím hudby. Většina z nich zpívala, rozpomenout si na texty lidových písní nebyl problém. Postupně se začaly přidávat i perkusní nástroje, a dokonce některé klientky začaly tančit. Avšak i pasivní účast přináší uživatelům pozitivní účinek. Jsme velmi rádi, že se nám podařilo navodit příjemnou atmosféru.
 
Za aktivizační oddělení
Miroslava Hodovská, Eva Kuchařová, Magda Strouhalová
 
Celý článek
Herní dopoledne s kuželkami
12. 07. 2022
V měsíci červnu se uskutečnilo herní dopoledne v naší zahradě, kde máme možnost si zahrát ruské kuželky. Klienti si mohli také vyzkoušet malé stolní kuželky a finské kuželky zvané „Mölkky“. Herní dopoledne si velice užili i za chladnějšího počasí a domů odcházeli velmi spokojení. Více ve fotografiích
Celý článek
Léto v zahradě na Lipce
12. 07. 2022
V měsíci červnu měli možnost naše klientky navštívit akci „Léto v zahradě„ na Lipce v Soběšicích.  Vyrazili jsme ráno naším autem do Soběšic, kde se tato akce konala. Byla určená pro seniory a naše klientky si ji velice užily. Měli možnost shlédnout výrobu dřevěných podtácků, vyrobily si vlněného motýla a také si upekly housku ve tvaru motýla. Dozvěděli se jaké druhy motýlů jsou a jak se živý.
Malou ukázku, jak jsme strávili příjemné dopoledne, naleznete ve fotografiích.
 
Celý článek
Slovanská epopej nadchla klienty Kociánky
12. 07. 2022
Dvacátého druhého června byl pro téměř dvacítku našich klientů dnem poměrně neobvyklým. Část dne totiž nestrávili za zdmi domova, ale vycestovali do Moravského Krumlova za účelem zhlédnutí velkolepé Slovanské epopeje. 
Ráno jsme vyjeli z domova autobusem a v slunečné poledne jsme již stáli před Slovanskou epopejí. Jedinečná scenerie se nachází na zámku v Moravském Krumlově. Díky velkoformátovým rozměrům se klienti rázem propadli v čase o několik století. Preciznost Alfonse Muchy, rodáka z Ivančic všechny nadchla. „Líbí se mi jeho motivy, které odkazují na naši historii,“ podotkla klientka z oddělení 1 paní Benešová.
Obrazů z období 1910-1928  je celkem dvacet a zobrazují důležité okamžiky slovanského národa. Klienti tak v tváří tvář pohleděli například na Přemysla Otakara II., Jiřího z Poděbrad nebo Jana Amose Komenského. Milá průvodkyně nám sdělila rovněž i několik zajímavostí. Věděli jste například, že největší obrazy měří 6x8 metrů a maloval je z vysokého lešení od svých padesáti let? Nebo že jediný podepsaný obraz je s Janem Amosem Komenským, aby mu malíř vzdal hold, díky postoji J.A.K. ke vzdělávání? Klienti jen nevěřícně kroutili hlavou, nevěděli, kam se dřív podívat, detailní malby rozvíjeli jejich fantazii.
Po smyslovém obohacení nadešel čas i na to chuťové a proto jsme se společně najedli v nedaleké restauraci. Klienti si poté prošli náměstí a plní dojmů nasedli zpět do autobusu na Kociánku. Výlet si všichni velice chválili a již teď se těší na další akce!
 
Celý článek
Hudební vystoupení seniorek z Králova Pole
07. 06. 2022
Dne 31. května 2022 nás po dlouhé době opět navštívily seniorky z Králova Pole s hudebním programem. Zazpívaly našim klientům lidové písně, při kterých si mohli zazpívat i oni. Moc si této spolupráce vážíme a naši klienti se již těší na další návštěvu.
 
Celý článek
Výsadba vyvýšených záhonů
07. 06. 2022
S našimi klienty jsme se pustili do výsadby vyvýšených záhonů, které slouží k pěstování rostlin. Zasadili jsme rajčata, jahody a bylinky, o které se mohou klienti starat a pak i zkonzumovat. Malá ukázka ve fotografiích.
 
Celý článek
 123456